Tillsammans höjer vi kunskapsnivån

VI har konstaterat att det här med foder kan vara svårt och det är inte helt lätt att hänga med i all den forskning som finns. Med Fika med Piggfor så vill vi höja kunskskapsnivån i de svenska grisstallarna! Vi vill helt enkelt att alla i stallet ska förstå hur grisen fungerar och hur viktigt det är med foder!

 

Vilket är det bästa fodret för mina grisar?

Det är en fråga som vi ofta får och svaret är enkelt - det som gör att dina grisar presterar och mår bra!  Men det kan vara svårt att se vad grisarna behöver och hur man ska tänka. 

I Fika med Piggfor kommer du kunna lära dig i olika format om grisfoder. Vi kommer att ha videor, poddar och artiklar.  Allt från vad grisen behöver, olika strukturer och hur vi tillsammans kan hitta fodret som passar dig bäst utifrån dina förutsättningar.